Vyberte si jazyk: slovenky English
Meniny na web

Turistika

(POZNÁMKA: Všetky vzdialenostné údaje (km) sú udávané od obce Liptovské Matiašovce a na takmer všetky vyznačené lokality naväzujú obrázkové náhľady s web-linkami (link)). 

          Vďaka vynikajúcim prírodným podmienkam s kultúrno-historickými pamiatkami a zachovanou ľudovou architektúrou je Liptov jedným z najkrajších a turistami najvyhľadávanejších regiónov cestovného ruchu na Slovensku. Nachádza sa v juhovýchodnej časti žilinského samosprávneho kraja v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú najvýznamnejšie a najvyššie horstvá. Vysoké Tatry na východe, Západné Tatry(link) a Chočské vrchy(link) na severe, Nízke Tatry na juhu a Veľká Fatra na západe.

             Liptovské Matiašovce umiestnené v Suchej Doline tvoria v hodnú polohu pre turistiku v Západných Tatrách, ktorá patrí k jednym z náročnejších peších turistík ako je napríklad výstup na jeden z najznamejších vrcholov Západných Tatier Sivý vrch(link) (1800 m.n.m). V spodnej časti doliny sa nachádza Jaskyňa Dúpnica známa ako svätiňa z čias mladšieho halštátu (500 p.n.l - viz. Historia), v strednej európe považovaná za unikát, ktorý svedčí o tom, že už v staršej dobe železnej existovala v Suchej doline Keltská civilizácia.  Neďaleko Liptovských Matiašoviec sa nachádza turisticky atraktívna Prosiecka dolina(link) (cca 30 min z Kvačian) s bohatými prírodnými úkazmy skalných útvarov a krasových javov ako je napríklad 15 metrov vysoký vodopád Červené piesky. Dolina bola v roku 1967 vyhlasená za prírodnú rezerváciu a právom jej patrí tytul, jedna z najkrajších krasových dolín na slovensku. Je približne 3km dlhá a hĺbka doliny dosahuje až 600 metrov, preto sa jednotlivé úseky doliny musie prekonávať pomocou rebríkou. Z doliny sa dá po jeden a pol hodinovej pešej túre dostať na Prosečné(link) (1370m.n.m), odkiaľ je dobrý výhľad na Chočské vrchy. Medzi ďalšie atraktívne turistické chodníčky patrí známa Kvačianska dolina, najpristúpnejšia z obce Kvačany (4km z Lip. Matiašoviec), ktorá pôvodne spájala Oravu s Liptovom. V doline je možné navštíviť známu atrakciu starý mlyn, ktorá nesie názov Oblazy(link). Mlyn zachránili začiatkom 80. rokov dobrovoľníci z neštátnej a neziskovej organizácie - Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, ktorý mlyn nanovo zrekonštuovali.

Obec sa nachádza v tesnej blizkosti vodnej priehrady Liptovská Mara(link) (4 km), ktorá bola vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Jedná sa o druhú najväčšiu hrádzu na slovensku s výškou spádu 45m a rozlohou 22km2. Pri budovaní hrádze bolo zaplavených 13 obcí Liptova, z čoho boli najvzácnejšie pamiatky presunuté do skanzena v Pribyline(link). Ide o goticko-renesančný kaštiel v Parížovciach, pôvodné gotické kostoly v Liptovskej Mare, Sielnici, zrubové domy vzácnej ľudovej architektúry. Výnimkou je artikulárny  kostol z Paludze(link), ktorý preniesli na okraj obce Lazisko. Každoročne sa tu rekreujú tisícky rekreantov. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou, výcvikové stredisko športového potápania. V období leta sa tu konajú významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou. Neďaleko Liptovskej Mary na vŕšku Úložisko pri obci Bobrovník je archeologická lokalita Havránok(link) (10km), kde bolo odkryté keltské opevnenie osady Kotínov, s druidskou svätyňou z 1.storočia p.n.l. Z obce Kalameny (19km) po žltej značke alebo z obce Bukovina (10km), je možne vystúpiť na zrúcaninu Liptovského hradu(link), alebo taktiež nazyvaného Sielnický hrad (prvá zmienka z r.1262). Zrúcanina Hradu je najvyššie postaveným hradom na slovensku vo výške 1000 m.n.m na vrchu Sestrč, v Chočských vrchoch, z ktorého je výborny výhľad na veľkú časť Liptovskéj kotliny.

Z Liptovských Matiašoviec (14km) smerom na Ružomberok sa nachádza termálne kúpalisko Bešeňová(link), ktorého vonkajšie a krité bazény je možné využívať po celý rok. 10 km od Matiašoviec smerom na Liptovský Mikuláš sa nachádza novovybudovaný najväčší aquapark na Slovensku s termálnou vodou, Tatralandia(link), ktorý je tiež otvorený celoročne. Pre tých, ktorý majú problémy s pohybovým aparátom sú určené Kúpele Lúčky(link)(20km), ktoré sa špecializujú na onkologické ochorenia a ochorenia nervového systému.

Počas zimného obdobia je možnost využívať zimmné rekreačné strediská ako sú: Lyžiarské stredisko Dolinky (link)(12km), Sky centrum Opalisko(link) (20km) a lyžiarské stredisko Javorovica(link) (22km).

V prípade kultúrneho vyžitia je možnosť navštíviť okresné mesto Liptova, Liptovský Mikuláš(link) v ktorom nájdete množstvo múzeí a galérií ako sú napríklad:  Múzeum Janka Kráľa(link) pomenované po mikulášskom rodákovi, básnikovi Jankovi Kráľovi, ktoré uchováva zbierky rôznych historických a etnografických fondov umeleckého charakteru súvisiace s vývojom Liptovského Mikuláša. Ďalej Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Špecializované celoslovenské múzeum zamerané na ochranu prírody a jaskyniarstva Slovenskej republiky a v neposlednom rade galéria Petra Michala Bohúňa(link), v ktorej sa pravideľne uskutočňujú krádkodobé, alebo dlhodobé expozície rôznych maliarov, sochárov a remeselníkov. Mimo Liptovského Mikuláša je možnosť navštíviť aj iné múzea ako je napríklad Národopisné a ovčiarske múzeum(link) v Liptovskom Hrádku, ktoré uchováva stálu expozíciu tradičného ľudového života mietneho ľudu.

 

 

UBYTOVANIE

V prípade záujmu o pridanie, doplnenie, alebo zmenu informácií o priváte v katastri obce Liptovské Matiašovce, prosíme kontaktujte  administrátora stránky (viz. sekcia kontakty).

počet článkov: 3
1
 
noimage

08.06.12 |Privát Marienka

Vybavenie a služby Ubytovanie v súkromí na poschodí a v podkroví rodinného domu. Privát má 3 ...čítaj viac
img

08.06.12 |Chata Veronika

Chata sa nachádza v obci Liptovské Matiašovce číslo 11. Zo severnej strany lemujú túto oblasť pohorie Chočské vrchy ...čítaj viac
img

06.06.12 |Apartmány Anička

Luxusne zariadený rekreačný dom v štýle alpských penziónov, priamo v obci Liptovské Matiašovce s výhľadom na Chočské vrchy a ...čítaj viac
počet článkov: 3
1
 
Posledná zmena: 13.06.2012